Ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa

Adwokat Wrocław Kancelaria adwokacka  – ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa

Trudne sprawy z zakresu prawa rodzinnego to nasza specjalność. Przez lata przeprowadziliśmy setki spraw o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Działamy we Wrocławiu a w razie konieczności na terenie całego kraju.

Ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa

Obecnie coraz więcej par żyje w tzw. „wolnych związkach”, bez ślubu. Z prawnego punktu widzenia takie związki nazywane są konkubinatem. Problemy zaczynają się oczywiście wtedy, gdy partnerzy przestają się dogadywać. Aby skutecznie wyegzekwować swoje prawa, konieczne staje się skierowanie sprawy na drogę sądową. Dotyczy to w szczególności sytuacji związanych z małoletnimi dziećmi stron.

Niekiedy konieczne jest nawet formalne ustalenie ojcostwa, gdy brak jest mężczyzny poczuwającego się do ojcostwa. Aby tego rodzaju postępowanie nie było zaskoczeniem, warto wcześniej skontaktować się z prawnikiem i omówić z nim jego przebieg, jak i wszelkie konsekwencje z zakresu prawa rodzinnego.

Spór o ojcostwo

Ustalenie rodzicielstwa w przypadku matki nie jest trudne, bo oczywiście dokonuje się ono już przy samym porodzie. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku ojca. W razie wątpliwości prawo przewiduje tutaj trzy możliwe scenariusze. Pierwszym jest ustalenie ojcostwa, które polega na zbadaniu który mężczyzna jest ojcem danego dziecka. W tym celu przeprowadzone jest zwykle badanie DNA. Drugą drogą jest zaprzeczenie ojcostwa, które ma za zadanie wykluczyć ojcostwo mężczyzny, który został wskazany w akcie urodzenia dziecka (najczęściej męża matki). Ostatnią z możliwości jest uznanie ojcostwa, które polega na przyznaniu przez mężczyznę, że jest on ojcem danego dziecka (w formie oświadczenia). Niezależnie od procesu – czy będzie to ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa – powództwo wytoczyć może:

  • matka dziecka;
  • domniemany ojciec dziecka;
  • prokurator

W przypadku osiągnięcia przez małoletniego wieku pełnoletniości, sprawy związane z ojcostwem wytoczyć może już jedynie pełnoletnie dziecko.